Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec nieopodatkowanych zakupów spoza UE

12 lipca 2021 | Podatki i księgowość | Wojciech Kotowski

Od 1 lipca zlikwidowane zostało zwolnienie z VAT dla przesyłek o wartości do 22 euro, które pozwalało platformom sprzedażowym z państw trzecich dostarczać do Unii towary tańsze, bo nieobciążone tym podatkiem.

Przepisy nowelizujące od 1 lipca 2021 r. ustawę o VAT wprowadziły wiele nowych rozwiązań, które dotyczą rozliczeń podatku w handlu transgranicznym, realizowanym pomiędzy podatnikiem (przedsiębiorcą) a konsumentem. Ich celem jest walka z brakiem opodatkowania transakcji, w szczególności jeżeli są one realizowane z terytoriów krajów trzecich.

Do końca czerwca 2021 r. ustawa o VAT zwalniała z podatku od towarów i usług import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy w Polsce, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekraczała równowartości 22 euro. Jednocześnie, zgodnie z dotychczasowym art. 51 ust. 3 ustawy o VAT, zwolnienie to nie miało zastosowania w stosunku do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego. W konsekwencji, Ministerstwo Finansów prezentowało pogląd, zgodnie z którym towar zakupiony przez Internet i wysłany z państwa trzeciego podlegał opodatkowaniu VAT bez względu na jego wartość (np. odpowiedź z 23 kwietnia 2018 r. na interpelację poselską nr 21003). W praktyce jednak część transakcji tego typu pozostawała nieopodatkowana, co przekładało się na popularność zakupów od dostawców spoza Unii, w szczególności z Chin.

Nowelizacja przepisów ustawy o VAT ma na celu uszczelnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12010

Wydanie: 12010

Spis treści
Zamów abonament